Az egykori beregvidéki festő, Veres Péter műveit összesítő emlékkiállítás nyílt 2025. február 24-én Beregszászban, a Na’Conxypan Galériában. Az egy hónapon át megtekinthető tárlat közel 40 különböző alkotást foglal magában, melyek eltérő stílusokat és motívumokat ábrázolnak.
Az esemény elején egy perc csenddel emlékeztek meg az immár három éve tartó háborúról. Majd Kulin Ágnes, a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának elnöke köszöntötte a résztvevőket. Ezt követően röviden összefoglalta a költő, alkotó Veres Péter életútját.
Veres Péter 1943-ban született Csonkapapiban, majd az Ungvári Iparművészeti Szakközépiskolában szerzett diplomát kerámia szakon. Sokoldalú művészként foglalkozott festészettel, szobrászattal, belsőépítészettel és illusztrálással, valamint alapító tagja volt a Kárpátaljai Magyar Képző- és Iparművészek Révész Imre Társaságának. Festményeire merész színek, különleges formák és játékosság jellemzőek, és úgy vélte, hogy a festmények legfontosabb eleme a színélmény, amelyet grafikai és fakturális megoldások tovább erősíthetnek.
Továbbá az elnök asszony kiemelte azt is, hogy Benkő György, Veres Péter és Kolozsvári László voltak azok a művészek, akik útjára indították a Révész Imre társaságot a 90-es években. Az alkotó munkái különböző témák köré épülnek, de lírai festőként is tekinthetünk rá. Nem ez a festő első emlékkiállítása, hiszen 2017-ben a család felajánlott 34 képet a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola részére. 2025-re további 2 képpel bővült a főiskola gyűjteménye.
A kiállítás különlegessége, hogy egy hónapon át az Orosz, Kohut, Kulin, Veres családok, továbbá Vári Fábián László, Krajnik Irén és Prodán Szvetlána személyes gyűjteményében lévő képek tekinthetőek meg, a Rákóczi-főiskola tulajdonában lévő két képpel kiegészítve.
A kiállítás további részében Veres Ágota, a festő lánya foglalta össze gondolatait az esemény kapcsán. Aláhúzta: „Ha megadatik egy művésszel kapcsolatban, megnyíljon egy ajtó, akkor közelebb léphetünk hozzá. […] Az apám nagyon szeretett a tájban festeni, vagy a ház belsejében enteriőröket vászonra vinni, vagy az anyu virágaiból csendéleteket készíteni. […] Rendkívüli öröm számunkra, hogy ma, itt ez a kiállítás megvalósul. […] Munkásságához hozzátartozott az is, hogy a festőállvány előtt nem kendő volt, amiben törölte esetleg az ecsetét, hanem kisebb egyszerű papírlapok. Az alkotások elkészülése alatt ezáltal mellette újabb színkavalkádok, érdekes formák és színkombinációk készültek, amiket azután volt, hogy tovább gondolt az apám. Ezekből is hoztunk ma ide, erre a kiállításra néhányat.”
Zárszavában Kulin Ágnes kifejezte, hogy a tárlat ideje alatt múzeumpedagógiai foglalkozásokat rendeznek a környékbeli általános és középiskolások részére azzal a céllal, hogy a fiatal nemzedék is megismerje Veres Péter munkásságát.
A rendezvény állófogadással, kötetlen beszélgetéssel zárult.
(Lőrinc Ingrid/Kárpátalja hetilap)